Vannak olyan gazdasági területek, ahol az állam könnyebben tud boldogulni, mint más területeken. Az áramtermelés egy tipikusan olyan terület, ami ideális az állam számára.
Az áram egyszerű termék. Nem kell sem reklámozni, sem ügyesen csomagolni. Az áramot mindenki megvásárolja, mert alapvető szükséglet.
Az áram előállítása is egyszerű, erőművet kell építeni, ami aztán megtermeli. Az erőműépítésnél az állam helyzeti előnyben van, mert van egy csomó pénze, olcsón kap hitelt és a szabályozások is saját kézben vannak, tehát ha nem tetszik egy törvény/szabály, akkor az állam egyszerűen csavar egyet rajta, mert megteheti.
Az áram szállítása és a rendelkezésre állásának biztosítása egyébként is állami feladat, a biztonságos elektromos áram ellátás alapvető fontosságú.
Ha az állam állítja elő az áramat és ha az állam végzi a szállítás kisebb vagy nagyobb részét, akkor elvileg lehetőség van az áram árának alacsonyan tartására is.
Ennek az a jelentősége, hogy a lakosság boldogabb, ha olcsóbb az áramszámlája, valamint az ipar meg versenyképesebb, ha alacsony az áramköltsége.
Nem véletlenül sok állam nyom nagy pénzeket az elektromos áram iparágba, aminek a vége sokszor egy sikersztori.
Az egész folyamat nyilván ott tud sikersztori lenni, ahol kicsi a korrupció. A magáncégeknél kicsi a korrupció vagy nem is létezik. Az államnál az nem pont így van.
Az EU-n belül speciális helyzet van. Az EU úgy döntött, hogy a piaci versennyel viszi le az áram árát. Ennek eléréséhez liberalizálták az árampiacot. Ez egy igen bonyolult folyamat, aminek az eredménye az lett, hogy az áram ára csökkenni kezdett magától az EU azon országaiban, ahol működik a liberalizált árampiac. Természetesen ez csak az áram árát tudja csökkenteni, az adók mértékét nem. Tehát ha valahol nagyon sok adó megy az árra, pl. Németország, ott drága lesz. Csodák nincsenek.
A jelenlegi Magyar kormány nem ezt az utat választotta, hanem a régi, kommunista utat. Az állam előírja az áram árát. Olyan szintekre, amit a piac nem képes kitermelni. Tehát mindenki az állami árat akarja.
Jó kérdés az, hogy merre megy tovább Magyarországon az elektromos áram iparág a jövőben, ezt szvsz. még senki sem tudja. A kormány eléggé ad-hoc módon kormányoz és várhatóan még 4 évig.