10 pontot vágott az MNB, 2,3%-os az alapkamat. A lépés várható volt, defláció van, ami mindig remek indok egy kis kamatvágásra. A forint árfolyama majdnem pontosan középen van, a forint árfolyama sem indokolt megállást.
Nézzük a számokat:
MNB alapkamat 2,3%
ECB alapkamat 0,15%
CDS 1,7% - újra jelentősen javult.
ECB alapkamat + CDS = 1,85%
Jól látszik, hogy 0,45%-os "profit" van most a számokon, ami jobb, mint az előző MNB bejegyzésemnél volt.
Az államkötvények hozamai azóta is csökkentek egy kicsit, ami szintén egy nagyon jó jel.
A forint a 307-es közép erős oldalán tartózkodik - ahogy megjósoltam, nem erősödött jelentősen, sőt, tartózkodott egy nagyon keveset a gyenge oldalon is.
A Fitch minősítés lecsengett, ma már nincsen jelentősége. A következő minősítés Júliusban lesz, meglátjuk, hogy mi lesz annak az eredménye.
Ukrajnában valami párbeszéd elindult, per pillanat nem lőnek. Ez akkor is hír, ha kevesen hisznek abban, hogy ezzel vége lenne a dolognak. Meglátjuk.
Irakban komoly gondok vannak, de egyelőre az ISIL támadása kifulladt, nem foglalták el Bagdadot. A déli területek egyelőre biztonságban vannak, a befektetőket meg csak ez érdekli igazán.
A US gazdaság elvan úgy, ahogy eddig. Nem túl fényesen, de inkább egészséges, mint beteg. Kína el van foglalva a belső átstrukturálással. Az EU pedig a saját deflációjával és államadósság emelkedéssel. A világ köszöni, elvan, a szokott xarnál nincsen több.
A Paksi hitelkeretet egyelőre még nem számolja bele senki semmibe, de előbb-utóbb bele fogják. Rövid távon erősíti a forintot, hosszú távon pedig nem becsülök meg semmit. :-)
Az alapkamat csökkenés nagyjából annyit gyengített a forinton, mint amit az összes más hatás erősített rajta. Szerintem a forint marad ott, ahol most van, tehát a középnél egy picit erősebben. Néha át is mászhat a gyenge oldalra, de nem marad ott huzamosan.
Természetesen ez a jelenlegi Status Quo, ami bármikor borulhat, ha valahol történik valami.