A kvótareferendum tanulságos volt minden félnek. Az eredmény egyrészt jogilag érvénytelen, másrészt elsöprő erejű lett (98,3%-os "NEM" arány). Minden EU tagország és az EU vezetése is figyelemmel kísérte az eseményeket és a kvótareferendum meghatározó irányokat szabott a politikában.
A FIDESZ számára a tanulság az, hogy a népszavazásnál legközelebb jóval többet kell arra koncentrálni, hogy elmenjenek szavazni az emberek és kevesebbet arra, hogy merre szavazzanak. A népszavazás ugyanis érvénytelen, ha kevesen mennek el szavazni. A részvételi arányt sok minden, pl. az időjárás jelentősen befolyásolja. A múlt heti gyönyörű időjárás, majd a vasárnapi hirtelen lehülés sokak szavazási hajlandóságát rontotta el. Ma már könnyű okosnak lenni, de legközelebb egy "fontos" népszavazást érdemes még későbbre tenni. A nem fontosakat lehet nyárra időzíteni, mint a BrExit-et. :-)
Az ellenzéki pártok távolmaradásra biztatták híveiket. A semlegesebb pártok résztvételre, de érvénytelen szavazattal. Az ellenzéki és semleges pártok stratégiája nem jött be. Annyit sikerült elérniük, hogy a népszavazás jogilag érvénytelen lett, de ennek az lett az ára, hogy elsöprő lett a végeredmény. Már ma sem érdekel senkit sem, hogy milyen arányban mentek el szavazni az emberek, ma mindenki az eredményt nézi. A 98,3% az durva. Gyakorlatilag teljes egységet sugall a kérdésben. Az ellenzék egy hatalmas bakot lőtt a távolmaradással/érvénytelen szavazattal. A durva hiba természetesen nem egy nagy meglepetés. Az ellenzék irányítása és stratégiai döntései nagyon gyengék és most a népszavazás után az eddigi rossz támogatottságuk sokat fog romlani.
Az EU tagországok most jöttek rá, hogy mekkora a valódi ellenállás. Eddig sem voltak persze kétségeik, csak most kaptak egy valós képet arról, hogy mivel állnak szemben. A migráció ellenes tagországok kormányai bátran népszavazások tarthatnak a kérdésben és simán, lehengerlő többséggel nyerni fogják őket. A migrációt támogató országokban pedig az ellenzék kezdeményezhet hasonló népszavazásokat és a kormány nagyon sok támogatást fog veszíteni, ha nem engedi a népszavazásokat vagy kénytelen leállni a migráció támogatásával, ha elveszíti a népszavazásokat.
De erre nem fog sor kerülni, mert az EU vezetése is le fogja vonni a tanulságot. Elvileg erőltethetné a kvótákat, de ha megteszi, azzal kinyírni a meglevő támogatottságát, a migráció párti kormányokat. Tehát kényszerből vagy számításból, de a kvótákat vissza fogják vonni, az EU jelenlegi migrációs politikája halott. Az már egy másik kérdés, hogy mi lesz az új migrációs politika, de a jelenleginek vége.