A GDP növekedés üteme 7%-ra lassult hivatalosan, nem hivatalosan valószínűleg még ennél is lassabb. A jegybank 15 éves mélypontra vágta az alapkamatot, 5,1%-ra.
A Kínai alapkamat 6-7,5%-os tartományban mozog békeidőkben, a jelenlegi 5,1%-os alapkamatra az utóbbi 15 évben nem volt példa.
Az infláció kb. stagnál 1,5% körüli szinten, a gazdaságból eltűnt pár lufi, igaz, nem mindegyik.
A jegybank nyugodt szívvel vághatott.
A 7%-os GDP növekedés ennek ellenére nem lesz tartható. A gyakorlatban tartható szint Kína számára 6%. Ez is egy elméleti maximum, ha bármi nem pont úgy megy, ahogy kell, akkor ennél alacsonyabb a tartható szint.
Mindenesetre jól látszik, hogy a GDP növekedés üteme szépen visszalassul 6% környékére.
Az import és az export is csökkent az első negyedévben, ami szintén várható volt. A világgazdasági fejlemények most nem Kínának kedveznek és nem kedvez nekik az sem, hogy a szakmunkás és attól felfele dolgozók bérszínvonala már régen elérte és mára meghaladta a US bérszínvonalát. Ma már az alacsony bérekért senki sem megy Kínába gyártani. A kereskedelem csökkenésének a másik oka az, hogy nagyon sok import terméket vagy saját maguk gyártják már vagy külföldi cégek gyártják ugyan, de Kínában.
A fejlemények mindenkinek jók.
Kína végre elkezd saját magára költeni, egyre nagyobb arányban ők fogyasztják el a javakat és nem exportálják őket.
A világ pedig megszabadul a Kínai export rémétől. A termelés haza kerül.
A Kínai alapkamatot nyugodtan az infláció fölé vághatják 0,1%-al. Alá szvsz. nem merik. Ez ma 1,6%-os alapkamatot jelentene. Szvsz. év végéig még jelentősen csökkenni fog a Kínai alapkamat.