Tartósan 300 fölé került a forint. Mi lehet a háttérben?
A gazdaság nem teljesít nagyon rosszul az utolsó negyedévben, már egy kis GDP növekedésre is futotta. Az export folyamatosan, ha lassan is, de erősödik. A költségvetési hiány már kicsit gyenge lábakon áll, de mindenképpen sokkal jobb, mint az EU átlag.
A problémát megint a kormány hülyesége okozza.
Elkezdték szórni a pénzt mindenféle csókos emberkéknek. Kap pénzt a foci, kezdő egyetemista, sok más szereplő teljesen összevissza és értelmetlen módon. A befektetők nem szeretik azt a kormányt, ami az ő hitelüket szórja szét.
Az államosítások is új fázisba lépnek, sok céget tervez államosítani a kormány. Ez megint sok pénzbe kerül és a befektetőknek meg kell nézniük, hogy visszajön-e a kormánynak a befektetett tőke vagy nem. A jelenlegi felállás az, hogy nem, sőt, a kormány vastagon rá is fizet ezekre az államosításokra.
A deviza hiteles saga is folytatódik. A kormány megint ígérget, a deviza hitelesek meg egyre kevésbé törlesztenek. Eközben a bíróságok összevissza ítélkeznek az ügyben. Teljes a káosz.
Magyarország megítélése nem javult. Egy adat, a GDP növekedése nem elegendő. A gazdaság egésze továbbra is rohad és nem látszik a fény az alagút végén.
Az összes hatás miatt gyengült a forint.
A nagy meglepetés az, hogy az MNB engedte a forintot 300 fölé gyengülni.
Az én feltételezésem az, hogy Bokros féle csúszó leértékelés kezdődött. Nincsen rá még semmi valós adatom, ez csak egy megérzés. A forintot az MNB + kormány valószínűleg "gyengén" hagyja, a beavatkozási határát pedig az MNB folyamatosan feljebb tolja. Szerintem most a határ 302 v. 303 körül van, lehet, hogy nem is egész szám. Ezt a határt aztán az MNB pl. havonta feljebb tolja.
Ha ez tényleg így van, ami egy feltételezés, akkor lassú, tervezett forint leértékelésre kell felkészülnünk.