Az otthoni nyomtatásról egy összefoglaló cikk a gyakorlat alapján.
Nyomtatni tudni kell otthon is. Bármikor előfordulhat, hogy szükség van rá. Az otthoni nyomtatásnak megvannak az előnyei és a hátrányai is.
Pár példa arra, amikor kell az otthoni nyomtatás: E-ticket-et vettél és ki kell nyomtatni. Elromlott valami és a számla / garancia már csak scannelve van meg. Indulsz valahova és az ügy leírását (pl. E-Mail) el akarod vinni kinyomtatva.
Ezek bármikor előfordulnak és elő is fordulnak.
A probléma ezekkel az, hogy ritkán fordulnak elő és akkor éri a meglepetés a tapasztalatlan nyomtató tulajdonost, hogy a nyomtató már nem működik, amikor hirtelen azonnal kellene és extrém fontos, hogy működjön.
Az otthoni nyomtatásnak kettő elterjed technológiája van. Az egyik a tintasugaras - és ez az, amit a többség használ, a másik pedig a lézeres.
A tintasugaras szépen nyomtat, nagy felbontásban. Olcsó mind a színes, mind a fekete-fehér nyomtatás. A probléma vele otthoni nyomtatásnál az, hogy tintát használ, ami beszárad, ha nem használják rendszeresen. Az otthoni nyomtatót jellemzően nem használják rendszeresen, ezért a tinta beszárad. A beszáradt tinta technológiától függően kisebb vagy nagyobb bajt okoz.
Ha a technológia olyan, hogy a nyomtató fej a patronba van beleépítve, akkor megússzuk patron cserével. Ez drága, de a nyomtatót nem kell kidobni. Ezeknek a patronoknak azonban gyártótól függően vagy egy lejárati dátuma, amit a nyomtató ellenőriz is. Ez azt jelenti, hogy ha lejárt a parton, akkor a nyomtató nem hajlandó használni a patront, függetlenül attól, hogy működik-e vagy nem. Ez különösen bosszantó akkor, ha otthon kb. 10 oldalt nyomtattunk vele és le kell cserélni egy tökéletesen működő patront 10K-ért. Én messze elkerülöm a H&P tintasugaras nyomtatókat emiatt.
Ha a technológia olyan, hogy a patronban csak tinta van, akkor jó eséllyel a nyomtatót dobhatjuk a kukába. A tinta ilyenkor eldugította a nyomtató fejet. A nyomtató fejet vagy meg lehet vásárolni vagy nem. A drágább nyomtatókba lehet, az olcsóbbakba nem lehet vagy nem érdemes. Ezeknél a nyomtatóknál csak gyári tintát használjunk!!! A gyári tinta sokkal lassabban szárad be. Igaz, hogy nem éppen olcsó. De azért egy nyomtatónál olcsóbb.
A lézeres szintén szépen nyomtat, de jellemzően kisebb a felbontása. A nyomtató jelentősen drágább, a nyomtatás pedig valamivel drágább, mint a tintasugaras nyomtatóé. Az előnye az, hogy port használ tinta helyett. A por nem szárad be. A tonereknek sok gyártónál nincsen lejárati ideje, mint a tintasugaras patronoknál. Ha fél évig nem nyomtattunk, akkor elképzelhető, hogy az első nyomtatás foltos vagy csíkos lesz. Ilyenkor ki kell szedni a tonert és megrázni. Ez meg szokta oldani a problémát. Apámnak egy ilyen, fekete fehér lézer nyomtatója van. Kb. 10 éve használja ugyanazzal a tonerrel. A mai napig működik. Évente néhány oldalt nyomtat vele.
Összefoglalva én lézer nyomtatót ajánlok mindenkinek otthoni nyomtatási célra. Ebből a fekete-fehér kedvező áron elérhető. A színes már drágább.
Aki olcsóbb nyomtatót szeretne vagy színes nyomtatást nagy felbontással, annak olyan tintasugaras technológiát ajánlok, ahol a nyomtatófej bele van építve a patronba és a gyártó nem alkalmaz lejárati dátumot.
A színes nyomtatást jellemzően fotónyomtatásra szánja az otthoni felhasználó. Őszintén szólva én inkább használok on-line nyomtató szolgáltatót erre a célra. Szebb képet tudnak nyomtatni, nekik van fotó papírjuk is minden méretben és mennyiségben. A nyomtatás ára szvsz. összességében még olcsóbb is, mintha mi otthon nyomtattuk volna. A fotó jellemzően ráér. Pár napon belül el lehet intézni a minőségi nyomtatást.