Jelenleg a legfontosabb alkatrész a PC-ben az SSD. Ezen áll vagy bukik az, hogy mire és hogyan lehet a gyakorlatban használni a PC-t/laptopot.
Az SSD ára mára már szerencsére olyan alacsony szintre esett, hogy egy használható méretű SSD-t már be lehet szerezni 120GB - 20K, 250GB 30K körül.
Amit mindenképpen figyelembe kell venni a döntéskor az az, hogy az SSD-nek van egy használható élettartama, ami egyenesen arányos a méretével. Ami azt jelenti, hogy ha egy 120GB-os mondjuk 8 évet bír ki átlagos használat mellett, akkor egy 250GB-os 16 évet bír ki ugyanolyan használat mellett.
A gyakorlati különbség az indításnál van. Egy SSD-vel felszerelt PC v. laptop 1 perc alatt elindult és használható is, tehát nem homokórázik már. Egy HDD-vel felszerelt PC-nél ez az idő 5+ perc, egy laptopnál még több.
Az SSD-re telepített programok is gyorsabban indulnak el, de itt már nincsen ekkora különbség.
A gyakorlati használat során a gyors indulás azt jelenti, hogy a felhasználó sokkal többet fogja használni a PC-t, mert nem lesz ott az elborzasztó 5+ perc várakozás. Tehát ha meg akar nézni bármit gyorsan a neten, megteheti és nem kell a táblagépen sz*pnia a borzasztó browseren, billenytyűzet és egér nélkül.
A másik dolog az, hogy a felhasználó sokkal többet lövi le a PC-t, mert nem kell sokat várnia, ha legközelebb használja.
Tehát ha pl. lemegy vacsorázni, akkor már lelövi a PC-t. Ha HDD-je van, akkor nem lövi le, mert az 5+ perc indítást jelent.
Ez energia megtakarítást jelent. Nem nagyon sokat, de mégis.
Mindenkinek azt javaslom, hogy ne az SSD-n spóroljon. Tervezze bele a budget-be. Aki kész gépet vesz, az csak SSD-vel felszereltet vegyen. Laptopnál ez különösen fontos, mert később a HDD már nem lesz lecserélve SSD-re. Túl sok macera lesz vele és a végén el fog maradni. A laptop-os HDD-k még sokkal lassabbak (50%), mint a PC-s HDD-k. A laptopok többsége ezért olyan lassú.
Természetesen a legjobb a kettő együtt. SSD az OS-nek és a gyakran használt alkalmazásoknak, pl. Office. HDD pedig minden másnak.
A már meglevő gépünket és újjá lehet varásolni egy SSD-vel. A csere borzasztó egyszerű. Kell venni egy SSD-t és még a vásárlás előtt meg kell nézni a gépünkben, hogy van-e hozzávaló kábel és beépítő keret. Ha nincsen, akkor ezeket is vegyük meg az SSD-vel együtt.
Ezután be kell szerelni az SSD-t a gépbe.
A system drive-ról le kell takarítani annyi programot/adatot, hogy ráférjen az SSD-re. Ehhez lehet, hogy kell egy külső HDD, amit akár kölcsön is kérhetünk egy ismerőstől.
Ezután a netről le lehet keresni egy drive copy-t, ami a teljes system drive-ot átmásolja az SSD-re.
Majd át kell kapcsolni a PC-t/laptopot, hogy az SSD-ről induljon el.
És készen is vagyunk. Nincsen semmi probléma az OS-el, mert az OS-t nem zavarja, ha kicseréljük alóla a meghajtót.