Új Status Quo felé mászkál az energiaár a világgazdaságban. Ennek következményei vannak már most is.
A nagy olajár csökkenésig az árak földrészeszek szerint a következőek voltak.
Földgáz
US - $4 / MBTU
EU - $11 / MBTU
Ázsia - $17-$19 / MBTU
Kőolaj:
$100 -os áron számolva $17,2 / MBTU
Egy 2013-as cikkemben középtávra $20 fölé körülre vártam az olajat, mert a kőszén akkoriban annyi volt.
A kőolaj $50-os árán a kőolaj ára MBTU-ba átszámolva $8,6 / MBTU.
A kőolajár felezésével a földgáz árak az EU-ban kb. feleződni fognak, mert a legnagyobb szállító, Oroszország a kőolajhoz köti a földgáz árát.
Tehát rövidesen a földgáz ára $5,5 / MBTU lesz az EU-ban.
A US-ben ennek az ellenkezője fog történni. A Shale kőolaj kitermelésének mellékterméke ingyen földgáz. Ez az extra földgáz nyomta le az árakat $4 / MBTU szintre. Most ez a forrás el fog tűnni a piacról.
Ez azt jelenti, hogy a földgáz ára valahova a kőolaj ára alá fog mozogni. A US önellátó földgázból shale kitermelés nélkül is, de nem olyan bőven, mint eddig. A földgáz ára valahova $5,5-8,6/MBTU közé fogja magát beárazni.
Természetesen a US-ben az ár erősen szezonális, az idei télen már $5 körülire ment fel az árfolyam, jövőre már várhatóan beáll a fenti szintre télen, nyáron jelentősen olcsóbb lesz.
Ázsiának importálnia kell a földgázt. A földgáz szállítása jóval drágább az kőolajénál, ezért Ázsiában továbbra is drágább lesz a földgáz a kőolajnál.
A kőolaj árának csökkenésével ott is csökkenni fog a földgáz ára. Ez jól látható, ha valaki ránéz a kereskedési adatokra.
Az Ázsiában várható ár valahol $10 / MBTU körüli, most kb. $13,5-on van már Japánban.
A világgazdasági következmények már most zajlanak.
Eddig az összes energiaigényes iparág a US-be vándorolt át mindenhonnan.
Most az EU a célpont elsősorban, Ázsia másodsorban. A US-be szvsz. teljesen le fog állni az energiaigényes ipar fejlesztése.
A US ipara az utóbbi években gyakorlatilag csak és kizárólag azért nőtt annyit, amennyit nőtt, mert a Shale kőolaj kitermelés és az energiaigényes iparágak növekedése hajtotta. Most mindkettő egyszerre áll le. Nem meglepetés, hogy a US ipara újra stagnál, csökken.
Ennek pont a fordítottja zajlik az EU-ban. Hazaköltözik az energiaigényes ipar a US-ből, az eddig erősen nyomott ipar pedig magához tér.
Ázsia is felszabadul a drága földgáz okozta folyamatos energiaínségből és a teljes ipara egy fokozattal feljebb tud kapcsolni. Ezt lehet látni Kína teljesítményén például, ami a várakozásoknál nagyon sokkal jobb.