Szeretett vezérünk kulcságazatnak szánja. Igaza van. A nagy kérdés szokás szerint a hogyan.
Amit tudni kell az élelmiszeriparról az az, hogy a legnagyobb forgalmat bonyolító része a saját márkás rész.
Vannak prémium szegmensek, de ezek még nálunk jóval gazdagabb országokban sem teszik ki a nagyobbik felét a forgalomnak.
Van még a "friss" szegmens, amiről azt kell tudni, hogy gyakorlatilag mindig hazai terméket árul, Magyarországon különösen igaz. A "friss" szegmens importot csak ott használ, ahol nincsen Magyarországon termelés, pl. garnéla rák.
Összegezve, ha kulcságazatot akarunk csinálni az élelmiszer termelésből, akkor muszáj a "saját márkás" piacot megnyerni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az élelmiszer üzletláncok döntik el, hogy melyik országban lesz élelmiszer termelés és melyikben nem.
Ha a kormány kulcságazatot szeretne csinálni az élelmiszeriparból, akkor ahhoz elsősorban nem az élelmiszeripart kell támogatnia, mert azzal nem ér el sokat. Az élelmiszer üzletláncokat kell arról meggyőznie, hogy Magyarországon gyártassák le az összes forgalmazott saját márkás élelmiszerüket, valamint forgalmazzanak bizonyos százalékban Magyar élelmiszer terméket pluszban is.
Az élelmiszerláncok jobbára külföldi tulajdonban vannak. Per pillanat háborúban áll velük a kormány. Velük is.
Érdemes lenne békét kötni. Persze a békekötésnek az ára a Magyar élelmiszer forgalmazása kell lennie.
Természetesen környezetvédelemre hivatkozva mindig lehet olyan törvényeket hozni, ami drágítja az élelmiszer importot. Ezeket érdemes is meghozni.
Csak érdekességként, amikor kezdtek tömegesen megjelenni Magyarországon a külföldi láncok, egy szakmai vitába keveredtem sok terület szakértőjével, akik mind azt mondták, hogy ezek nem fogják tönkretenni az élelmiszer ipart. Ugyanaz a kör állította, hogy a devizahitelezés teljesen biztonságos... (Kb. egy időpontban történt mindkét esemény.)
Mindkét kérdésben nekem lett igazam és mindkét kérdésben egyedül voltam mindenki ellen. :-)