Jelentősen csökkentek a szolár panelek árai. A teljes rendszer árára sajnos rájött a túloldalon sok admin költség, ami miatt még mindig igen drága mulatság a Szolár rendszer. Nézzük, meg, hogy megéri-e most.
Egy közepes rendszer veszek példának, az általam talált legjobb árral.
A rendszer mérete 5 KW, a rendszer ára 1,7M+Áfa = 2,16M Ft. Cégek számára az ÁFA leírható, megoldja az eladó cég (EU eladás ÁFA nélkül)
Tehát cégek számára a költség 1,7M.
A megtermelt áram mennyisége 1K óra/évvel számolva 5K KWh áram. Ez nagyjából reális, az eladók ennél több órával számolnak, de az meg nem reális - persze volt olyan év, amikor több, mint 1K volt a napsütéses órák száma, nem tagadom. Ennek az energiának az ára 50Ft-al számolva 250K/év. A rendszer tehát évente 250K kiadáscsökkentést jelent. Kamatok nélkül számolva cégnek 7 év múlva, magánszemélynek 10,5 év múlva jön vissza a rendszer teljes ára.
A probléma ezzel a rendszerrel az, hogy túl nagy a tipikus családi ház számára és csak akkor van értelme, ha növeljük az elektromos fogyasztást.
Egy tipikus család havi fogyasztása 200KWh, de számoljunk 250 KWh-val - ami 12,5K/hó villanyszámla. Ezzel a tipikus család elfogyaszt egy évben 3K KWh áramot.
Jól látszik, hogy a fenti rendszer túl van méretezve. Ha többet termelünk, mint amit fogyasztunk, a többletet nem fizeti meg a szolgáltató, hanem simán elnyeli.
A probléma ott van, hogy a kisebb rendszerek arányaikban jóval többe kerülnek, mint a nagyok. Az admin költségek, pl. tervezés, engedélyeztetés, egyéb ugyanakkora minden rendszerre, ezért a kicsi rendszerek fajlagosan drágák.
Az elektromos fogyasztás növelése az egyik kiút. Könnyű lenne még például eladni az áramot a szomszédnak, de törvénytelen, szabálytalan és nagyon durván büntetnek érte.
A fűtést viszont át lehet alakítani hőszivattyús rendszerré. Ennek sok módja van, egyik sem olcsó, de jelentősen megdobja az elektromos áram fogyasztást.
A kettő kombinációjából el lehet érni egy zéró energia házat fél méteres szigetelések nélkül és rendszeres szellőztetéssel együtt.
A problémára könnyebb megoldást jelentene egy olyan jogi konstrukció, ami lehetővé tenné több ingatlan összekapcsolását egy szolár rendszerhez, persze csak pénzügyileg.
Ennek a lényege az lenne, hogy pl. 2 családi ház tulajdonos megegyezik, hogy felszerelnek egy közös szolár rendszert valakinél és az termel évi 6K KWh áramot (picit nagyobbat, mint a fenti). Majd mind a 2 családi ház fogyasztását beszámítja az energia szolgáltató a számlába és így egyiknek sem kell fizetnie az áramért.
Következtetés: Ma már megéri mindenféle támogatás nélkül is a szolár rendszer telepítése. Ha az állam a szabályozást könnyítené vagy legalább a szabályozási költségeket vállalná, akkor megérné mindenkinek ilyen rendszer telepítése. Ha a szabályozási költségek nem lennének, akkor a kisebb rendszerek sem lennének annyira drágák, hogy ne érje meg a beruházás.