Folyamatosan javul a bizalom Magyarország felé. A bizalmon természetesen nem szóbeli vállveregetés kell érteni, hanem azt, hogy valaki kölcsönt mer nyújtani a Magyar államnak és ezért a kölcsönért mennyit kér.
Hosszabb ideig csak rövid távra volt meg a bizalom a FIDESZ kormány felé, abban volt csak eléggé biztos a piac, hogy a következő 3 hónapban nem megy csődbe az ország.
Ebben a tekintetben mára annyira nagy lett a bizalom, hogy 3 hónapra az alapkamat 2,5%-os mértékénél olcsóbban is pénzelik a Magyar államot a befektetők, most kb. 2,4%-on.
A nagy változás az, hogy ma már 12 hónapra is szívesen adnak kölcsönt a befektetők, ott az átlaghozam 2,5% körül van, tehát pont az alapkamat. Ez egy évvel ezelőtt még bőven 4% felett volt, 2 évvel ezelőtt pedig 6% felett.
A még nagyobb változás az, hogy 3 évre is hiteleznek már minket elég alacsony hozammal, most kb. 4,1%-on. 5 évre is kapunk már hitelt hasonló áron, de 10 évre vagy többre már csak jóval drágábban.
A jelenlegi helyzet az, hogy mindenki teljesen biztos abban, hogy a Magyar állam nem csődöl be 1 éven belül és igen nagy valószínűséggel nem csődöl be 5 éven belül.
A bizalom jelentősen nőtt.
Természetesen a polgárok számára ez mindenképpen örvendetes, de pl. a munkahelyek számát ez nem fogja növelni. A hitelezőknek teljesen mindegy, hogy hogyan kapják vissza a hitelt és az is, hogy mire költik. Ha a kormány minden 10K-nál nagyobb faluba épít belőle egy 50K-s stadiont, akkor az sem baj, egészen addig, amíg kormány leveri a hitel törlesztőjét valakin - kizárásos alapon a polgárokon.
Az elemzők (nem én) mindig megjósolták, hogy az MNB "éppen most" fog leállni a kamatvágással, szvsz. még nem fog ez megtörténni és jele sem lesz a dolognak. Akkor állnak le, amikor bejelentik, de nem előtte.
Per pillanat defláció is van. Ennek egyelőre csak annyi jelentősége van, hogy az MNB nem fog leállni a kamatvágással. A deflációs korszak marad, de nem okoz majd extra GDP csökkenést, a befektetések nem emiatt állnak. Élvezzük, amíg tart...