Legutóbbi cikkem óta nyilvánosságra hozták, hogy mennyi gáztartaléka van pillanatnyilag az országnak. Azóta az Ukrán helyzet is élesebb lett. Mit jelent ez a számunkra?
A gáztartalék szintje 8%-os. Azért 8%-os, mert kevesebb nem nagyon lehet. Eladták mindet, amit ki tudtak szedni a tározókból. A gáztározókról tudni kell, hogy nem lehet minden gázt kiszedni belőlük, a gáz egy része kell a nyomás fenntartásához. Ha nagyon kevés gáz van már csak benne, akkor a nyomás olyan alacsony lesz, hogy csak nagyon lassan lehet kiszedni a gázt, emiatt ezt nem is teszik meg. A tároló gyakorlati kapacitása emiatt nem 100%, hanem mondjuk 92%, a 8% gyakorlatilag nem elérhető. Persze ez nem egy pontos szám, lehet, hogy valamennyit még ki lehet szedni a tározókból.
Emiatt ha hirtelen elzárnák a csapot valahol, Magyarországon azonnal gázhiány lépne fel. Mivel a többi EU ország is ugyanezt a gázt kapja, ezért máshonnan sem tudnánk vásárolni.
Szerencsére most nincsen tél, de a legtöbb háztartásban a meleg víz is gázzal készül, tehát mindenképpen kényelmetlen lenne, ha nem lenne. Persze lehet árammal is vizet melegíteni, de ehhez minimum rezsó kell. Ami nem mindenkinek van, mert minek is. Ha hirtelen mindenki venni szeretne, akkor azonnal elfogyna. A többség nem tudna vizet melegíteni egyáltalán. Persze a felnőttek tudnak hideg vízben is zuhanyozni, de a gyerekek ettől azonnal megfáznak, ahogy az idősek is.
Az ipar egy része gázt használ. Ezt nem lehet helyettesíteni a legtöbb gépnél. Emiatt az ipar egy jó része leállna és nem is indulna újra, amíg nem rendeződik a helyzet. Hatalmas lenne a GDP kiesés.
A szolgáltatások többsége elmenne gáz nélkül is.
Érdekes kérdés, hogy mi lenne az áramszolgáltatással, de szerencsére azt relatíve könnyen meg lehet oldani.
Ha nincsen gáz, akkor sokkal több áramot fogyasztana mindenki. Nem csak nálunk, hanem minden országban, beleértve azokat az országokat is, ahonnan most vesszük az áramot. Vészhelyzet esetén nem adnának el nekünk áramot és Magyarországon messze nincsen elég kapacitás saját forrásból fedezni az igényt normál fogyasztás esetén sem, megnövekedett fogyasztás esetén meg végképp.
Szerencsére ezt sokkal könnyebben meg lehet oldani, mint a gáz lekapcsolását, "Rolling backout"-nak hívják, ami azt jelenti, hogy területenként lekapcsolnák 1 órára a villanyt, majd vissza. Így pl. ha fele áram van, akkor 1 órán keresztül van áram, 1 órán keresztül meg nincsen. Kibírható, persze nem egy öröm.
A gáz kiárusítása a gáztárolókból egyszerűen bűn volt. Most nagyon keveset lehet tenni a probléma megoldására, csak reménykedni, hogy ne zárja el senki a csapokat...
Remélem, hogy a döntéshozók tanulnak az esetből, de nem hiszek benne...
Miért is kellett kiárusítani a gázt a tárolókból? Természetesen pénzért. Szokás szerint az állam eladta a családi ezüstöt, hogy legyen miből osztogatni a disznóknak a választások előtt. Csak most nem a családi ezüstöt adta el az állam, hanem az összes tűzoltó készüléket. Amik természetesen teljesen haszontalan dolgok. Egészen addig, amíg tűz nem keletkezik...