Az MNB tovább vágott a kamaton, amit megjósoltam ugyan, de féltem tőle. A QE csökkentése csak most indult és még alig van hatása a reálgazdaságra, a következő vihar borítékolható. A forint 310 körül kezd el stabilizálódni, de az újabb vágás ebben az árban még nincsen benne. Szerencsére most elült az első vihar, a világ per pillanat máshova sasol.
Most így néznek ki a számok:
MNB alapkamat 2,7%
ECB alapkamat 0,25%
CDS 2,6% - 2,8%-ra esett a QE első viharában, most beállt 2,6%-ra.
ECB alapkamat + CDS = 2,85%
A "profit" most -0,15%, tehát nincsen profit, hanem deficit van.
Ez kizárja a külföldi pénzeket, csak a Magyarországon található pénzre lehet számítani. Ami akár elég is lehet egy ideig, de amint elfogy a befektetendő pénz vagy kivonják külföldre, problémákra lehet számítani az állampapír fronton meg úgy általában a bankrendszerben, valamint a forint árfolyama is tovább gyengülhet, ahogy elkezd kiszivárogni a pénz.
Az MNB kiszivárogtatásokból bejött az a jóslatom is, hogy az MNB-t tényleg nem érdekli a forint árfolyama, egészen 350-ig minden további nélkül engedi romlani, ha arra kerül a sor.
A lépésnek szerény személyem nem látja az értelmét, a gyenge és labilis forint többet árt a gazdaságnak, mint az elképzelt kamatcsökkenés, ami a valóságban nincsen, hiszen az állampapírokat drágábban lehet eladni, mint az alapkamat.
A nagy kérdés, hogy vág-e tovább az MNB. A válasz az, hogy egészen biztosan. A forint árfolyama csak nagyon lassan fogja elérni a 350-et. Amíg ezen belül van, addig az MNB vágni fog. A határt csak Matolcsy György ismeri, elképzelhető, hogy az ECB 0,25%-os alapkamatáig fogja vágni az MNB alapkamatot. Vagy legalábbis addig, amíg 350 fölé gyengül a forint és akkor talán megáll.
Meglátjuk, a következő vágás kb. 1 hónap múlva esedékes.