A Guardian kezébe került egy US bírósági végzés, amiben kötelezi a bíróság a Verizon nevü távközlési céget az összes mobil forgalom adatának az átadására.
Az eredeti végzést itt lehet elolvasni.
A bírósági végzés titkosított 35 évre. Ez azt jelenti, hogy a távközlési cég nem hozhatja nyilvánosságra a polgárok felé, hogy a kormány megfigyeli őket.
Ez nem csak a US-ben veri ki a biztosítékot, hanem bármilyen demokratikus országban. A polgárok megfigyelése alapvetően természetesen engedélyezhető. De csak a polgárok tudtával és egyetértésével.
A polgárok tudtukon kívüli megfigyelése fasiszta, kommunista és diktatórikus rendszerekben szabad, demokráciában tilos.
Sajnos a US jelenlegi, "demokrata" (liberális-szocialista) vezetése kezdi átlépni a demokrácia határait.
Ennek az oka nem alapvető anti-demokratikus beállítottság, hanem hatalomféltés. A polgárok megfigyelése pont a demokrata szavazók között a legkevésbé népszerű. Persze a republikánus szavazók se szeretik különösebben. Emiatt döntött úgy a demokrata kormány, hogy akkor inkább csal és titokban vezeti be a megfigyelést.
A gond ezzel az, hogy a US-ben szinte minden kiderül, inkább hamarabb, mint később. 2013.04.25-én hozta a bíróság a fenti végzést és 1,5 hónap múlva már ki is derült.
Elvileg az, aki nyilvánosságra hozza, nagyon hosszú időre hűvösre kerülhet. Emiatt semelyik US újság nem merte közvetlenül nyilvánosságra hozni a dokumentumot, csak megírták, hogy létezik, adtak rá egy linket és megírták, hogy mi a véleményük róla.
A Guardian nem US újság. Nyugodtan nyilvánosságra hozhatja, a legrosszabb esetben a US kormány fél éven belül leszedeti a netről a UK kormánnyal együttműködve. De addigra a rombolás már megtörtént, elítélni meg senkit sem tudnak érte.
Most a demokrata kormányzat nagy sz*rban van. Eddig sem volt hiteles vagy megbízható, most a maradék politikai tőkéjét veszíti el. Jobb lett volna bevállalni a keserű pirulát és nyilvánosan bejelenteni a megfigyeléseket. Most, hogy lebuktak, mindenki számára világos, hogy megfigyelik a lakosságot és ezt titokban teszik. Nem csak mobiltelefon forgalmat figyelik meg, hanem valószínűleg mindent, internetet, autó forgalmat, bank átutalásokat, köztéri és magán kamerákat stb., stb.
Ez nem is feltétlenül mind igaz, de mivel kiderült róluk, hogy titokban megfigyeléseket végeznek, mostantól a polgárok körében teljesen jogosan ki fog alakulni egy tudat a megfigyelő államról. Eddig egy igen apró kisebbség hitte azt, hogy az állam mindent megfigyel, mostantól mindenki ezt fogja gondolni.