A Magyarországi bankrendszer komoly átalakításokra szorulna. Ezeknek a hiányában sok devizahitelesnek nincsen más épeszű választása, mint a kimenekülés.
A Magyarországi bankrendszerről és annak hibáiról, valamint javításukról írtam már jó pár cikket, ez talán a legfrissebb, pár kritika után valószínűleg a legpontosabb is:
Magyarországon nincsen magáncsőd. Ennek hiányában a devizahiteles családok egy jó része reménytelenül el van adósodva.
Még a tehetősebbek és okosabbak számára is kevés remény marad, de a szerényebb jövedelmű és kevéssé értelmesebbje számára sok esetben semmi remény nem marad.
Ha lenne magáncsőd és a hitelezési szabályok azok lennének, amiket leírtam, akkor ugye nem lenne probléma, a devizahiteles visszaadná a vásárolt ingatlant a banknak, a bank pedig azt kezdene vele, amit akar. A deviza hiteles újra kezdhetné az életét egy olyan ingatlanban, amit meg tud engedni magának.
Mivel nincsen ilyen polgárvédő törvény Magyarországon, ezért a devizahiteles például a vonat elé vetheti magát vagy felrobbanthatja a házát a családjával együtt. Ez egy jó kis szocialista megoldása a problémának, de lehet, hogy nem a lehető legjobb. Persze szegény ember vízzel főz, ha az ország vezetői nem értenek a gazdasághoz, akkor nem képesek jó törvényeket hozni és a lakosság szenved. Ilyen az élet, teccettek volna jobban választani...
A devizahitelesek egy része azonban rájött arra, hogy ki is lehet menekülni. Ez gyakorlatilag egy magáncsődnek felel meg. A devizahiteles itthon hagyja az ingatlanát, minden ingóságával együtt kimenekül Magyarországról és valahol máshol kezd el egy új életet. A Magyar bank nem tudja soha utolérni. Elárverezik a házát, de kb. ez a maximum, amit tehetnek. A hiteltartozás az árverezés után 5 évvel elvileg elévül, ha ezt a bank valahogy nem tudja hosszabbíttatni. Ha külföldön van a devizahiteles, akkor jó eséllyel nem tudja, bár a bankok jogászai a legjobbak... Tehát a devizahiteles kimenekülők legkorábban az árverezés után 5 évvel tudnak hazajönni.