A rák gyógyításának helyzetét nagyon nehéz felmérni. Nagyon sok tényező van, ahogy egyre visszább megyünk az időben, egyre kevesebb adat áll rendelkezésre.
Egy átfogó tanulmány készült 1998-2012 között arról, hogy mennyit haladt előre a rák gyógyítása.
Az eredmények vegyesek.
A rák által okozott halálesetek száma enyhén visszaszorulóban van. A különböző rákfajtáknál évi max. 2%-ot változott a halálesetek száma, de nem minden fajta rák szorul vissza, van, ahol fel-alá megy a szám. A mérésbe belekalkuláltak igen sok faktort, pl. a lakosság elöregedését, a különböző rizikó faktorok változását és az orvosi diagnosztika fejlődését.
A tanulmány kimutatta, hogy a rákos halálozás visszaszorításában elsősorban a megelőzés fejlődése hozott eredményeket. A dohányzás jelentősen visszaszorult az időszakban és a biztosítók által előírt kötelező és az önkéntes szűrések nagyon sok rákot megfogtak még a betegség kialakulása előtt vagy a kezdeti stádiumban.
A drága rák gyógyszerek azonban nem szorították vissza a haláleseteket, hanem statisztikailag kimutathatóan kitolták a túlélés időtartamát átlagosan 3-4 hónappal.
A tanulság a tanulmányból az, hogy a legjobb rák az, amit meg sem kap az ember. Kerülni kell a rákot okozó tevékenységeket és el kell menni szűrővizsgálatokra.
A rákot a mai, fejlettebb gyógyszerek sem tudják gyógyítani, csak eltolni tudják a halál bekövetkeztét 3-4 hónappal (egy US szintű EÜ ellátással)
A probléma a rák gyógyításával az, hogy a gyógyításhoz pontosan ismerni kellene az emberi test és DNA működését. Egyenlőre ott tartunk, hogy megvan a DNA néhány emberre és sejtéseink vannak arról, hogy néhány %-a hogyan működik.
Néhány tudós nagy reményeket fektetett abba, hogy ha meglesz a DNA térképe, azzal lehet majd gyógyítani a rákot. Annyiban volt igazuk, hogy ez az első km az úton. De nem az utolsó, hátra van még pár ezer km távolság addig, amíg a rák valóban gyógyítható betegség lesz. El fog egyszer jutni odáig az emberiség, de nem biztos, hogy ezt az időpontot ennek a cikknek a jelenlegi olvasói meg fogják érni.
A nehézség az, hogy az emberi test a legbonyolultabb gép, amivel az emberiség valaha találkozott. Funkció szinten ismeri az orvostudomány, de a belső felépítése még mindig egy fekete doboz. Folyamatosan kutatjuk, csak éppen elképesztően bonyolult. A rák gyógyításához pedig az szükséges, hogy teljesen megértsük a működését. Kb. annyit ismer belőle a teljes földi tudomány, mint egy átlag juzer egy okos telefonról. Tudja használni, de hogy belül mik azok az izék, arról lövése nincsen.