Elsösorban az angolszász országokban kialakult egy spekulációs üzletekkel foglalkozó réteg, akik gyakorlatilag folyamatosan szerencsejátékot játszanak a tözsdén. Ez a réteg nem szakemberekböl áll, hanem a középosztály átlag dolgozóiból. Nagyon ügyes marketinggel rátereltek rengeteg embert a spekulációs befektetésekre.
Magyarországon is folytak hasonló marketing kampányok, pl. pár éve minden vagyonosabb vagy annak gondolt embert telefonon zaklattak különbözö bróker cégek azért, hogy fektessen be náluk pénzt a tözsdén.
Az angolszász országokban ez a marketing sokkal rosszabb, mint Magyarországon, szinte minden média tele van vele és folyamatosan toborozzák ezt a spekulációba fektetö kört.
Mi is ezzel a probléma? Elvileg csak annyi történik, hogy a gazdaság plusz tökéhez jut hozzá.
A probléma az, hogy ezeket az embereket gyakorlatilag szerencsejátékra buzdítják. A határidös piacok felé terelik öket, és a még veszélyesebb termék v. deviza piacok felé.
A marketingben szó sincsen felelös befektetöi magatartásról, hosszú távú részvényvásárlásról.
Ezek az emberek nyilvánvalóan zéró v. minimális tapasztalattal és tudással rendelkeznek a befektetések területén. Az eredmény átlagosan az, hogy ez a befektetöi réteg folyamatosan nagy pénzeket veszít a tözsdén.
Nyilván van olyan, aki nyer, de összesítve a réteg komoly pénzt veszít.
Magyarországon is hasonló a helyzet. Tömegek veszítettek a tözsdén, miközben szerencsejátékot játszottak mindenféle befektetési ismeretek nélkül.
Az üzleten nyilván van, aki nyer. A bróker cégek nyerik a komissziót. A nagy halak pedig a nagy pénzt. Akik profikkal dolgoztatnak, akik tudják, hogy merre mennek a dolgok, söt, befolyásolni is tudják a piacot.
Sajnos ezen nem lehet könnyen segíteni. A megoldás egyszerü, a határidös és a napi kereskedést kellene keményen megvagdosni. De ezt igen nehéz lenne átverni minden országban, a szerencsejátékosok pedig egyszerüen átmennek egy másik országba játszani.