Kim Jong-un Észak-Korea nemrégen kinevezett kommunista diktátora (2012 április). Hatalomra kerülése óta megtisztította az ország vezetését az apja követőitől, csak saját embere maradhatott meg. Természetesen kommunista szokás szerint a nem megbízható elvtársak eltűntek vagy munkatáborba kerültek. A saját nagybátyját is megölette, éhes kutyákkal tépette szét Észak-Korea 300 legmagasabb beosztású kádere előtt.
Kim Jong-un a tökéletes kommunista diktátor, a kommunista államot csak így lehet helyesen kormányozni. Katonailag lehetetlen legyőzni Észak-Koreát, ezért Kim Jong-un addig maradhat kommunista diktátor, amíg a népe meg nem dönti a hatalmát. Persze egy ilyen ember hatalmát nem fogja megdönteni senki sem, ahogy Sztálin is addig volt hatalmon, amíg élt.
Észak-Korea azért támadhatatlan katonailag, mert rendelkezik atomfegyverrel. A célba juttató rendszerek még nem 100%-osak és maga az atomfegyvere sem valami fejlett, de jelentkezzen az, aki egy "Hiroshima" típusú atombombát szeretne felrobbanni a környéken. Jobb lenne a nagyobb bomba, de ami van, az is bőven elég.
Természetesen lehetséges lenne elvileg a támadás, de ehhez teljes Észak-Koreát szét kellene bombázni atomfegyverek bevetésével és egyszerre. Maguk az atomtöltetek ennek ellenére megmaradnának, csak a célba juttató berendezések pusztulnának el. A földbe mindenki tud ásni egy lyukat, az atomtölteteket mindenhol olyan helyen tárolják, ahol nem lehet elpusztítani őket. Ez így van Észak-Koreában is.
Ezután hagyományos erőkkel azonnal el kellene foglalni az országot. Ez azért nehéz, mert a megmaradt hadsereg ezt nemigen hagyná, valamit a sugárszennyezés miatt nem lehetne gyorsan haladni.
Ha nem sikerül pár napon belül elfoglalni az országot, akkor kiássák a romok alól az atomtölteteket és aknaként felhasználva hatalmas lyukakat ütnek a támadó hadseregbe. Nem kell mást tenniük, mint beásni az atomtöltetet a föld alá, visszavonulni, az ellenség elfoglalja a területet, aztán meghal. Ha eléggé kaotikusak az állapotok, márpedig az lenne a helyzet, akkor lehetőség van az atomtöltet becsempészésére is a már elfoglalt területekre, majd ott felrobbantani még több ellenséges katonát.
A katonai nehézségeket persze meg lehet oldani, az igazi probléma a politikával lenne. Észak-Koreának ma kb. 25M lakosa van. A nukleáris támadás után ennek nagy százaléka azonnal meghalna. Ezt nehéz lenne eladni a támadó országnak sem otthon sem a nemzetközi diplomáciában. Ha a katonai akció sok tízezer áldozattal járna napokon belül, akkor azt még nehezebb lenne eladni otthon.
Összességében bár Észak-Korea elvileg legyőzhető katonailag, gyakorlatilag senki nem merné megtámadni.
A túloldalról Észak-Korea pontosan tudja, hogy ha ő nukleáris támadást indít bárki ellen, akkor hirtelen megjönne a politikai akarat a háború elindítására és ebben az esetben Észak-Korea el fogja veszíteni a háborút, a kérdés legfeljebb annyi, hogy mennyi ellenséget tudnak megölni és mennyi lesz a maradék lakosság a jelenlegi 25M-ból.
Összességében szerintem a térségben marad a jelenlegi patthelyzet. Belső lázadásra a megfelelő kommunista diktátor miatt nem kerül sor, katonai lépésre pedig egyik fél sem szánja el magát.