A Kapitalizmus és a Szocializmus is a piacgazdaságra épül. A különbség a kettő rendszer között annyi, hogy a kapitalizmusban a javak elsősorban azt illetik, aki megtermelte, a szocializmusban pedig a javakból az, aki megtermelte a lehető legkevesebbet kapja meg.
Alapvetően másképpen állnak hozzá a kapitalista és a szocialista országok a szociális kiadásokhoz. A kapitalista országokban a szociálist kiadásokat a lehető legalacsonyabb, még vállalható szintre lövik be. A szocialista országokban a lehető legtöbb adót szed be az állam, hitelt vesz fel és a lehető legmagasabb szociális kiadási szintet alkalmaz.
Minden piacgazdaságban az államot el kell tartani. Ez a költség hasonló mindenhol, kapitalista és szocialista államokban is, kb. a GDP 6% körüli összeg a mi régiónkban.
Az állam minden országban közvetlenül is beruház pl. infrastruktúrára, gazdaságfejlesztésbe, ez a régióban kb. a GDP 5%-a.
Ez összesen a GDP 11%-a, ezt a költséget adottnak lehet tekinteni, ennyi adót mindenképpen be kell szedni.
Egy szocialista államban, mint pl. Magyarország, az állam a "kötelező" részen felül a GDP igen nagy részét költi szociális kiadásokra, kb. a teljes GDP 25-35%-át, Magyarországon kb. 31%-át.
Ebből Magyarországon
- Oktatás - 5,5%
- EÜ - 4,25%
- Nyugdíj - 10%
- Direkt szociális kiadás - 9%
- Egyéb - 2,5%
Kapitalista államban is költ természetesen ezekre a kiadásokra az állam, de sokkal kevesebbet, összesen kb. a GDP 5-10%-át. A különbség két részből tevődik össze, egy kapitalista államban a polgárnak az egyes szolgáltatásokat meg kell vásárolnia, pl. EÜ biztosítás, nyugdíj, oktatás. A másik rész a jóval alacsonyabb segélyezés, illetve a segélyek kiváltása magán biztosítással, pl. magán munkanélküli biztosítás.
Az eredmény az, hogy a kapitalista országban kb. a fele adóbevétel elegendő, tehát egy kapitalista országban az adók mértéke kb. a fele egy szocialista országénak.
Az alacsonyabb adók miatt jobban működik a gazdaság, tehát egy kapitalista ország gazdagabb is, mint egy szocialista ország.
A kapitalista országban elvileg alacsonyabb a szociális biztonság, azonban ezt ellensúlyozza az, hogy ott jóval több a munkahely és jóval gazdagabbak az emberek. Lecsúszni persze bárhol lehet.