2016 egy ritka jó év volt a gazdaságban. Ami működik, azt ne javítgasd - mondja az ősöreg mérnök mondás. Persze 2016-ban is van egy olyan dolog, ami nem tökéletes. Ez a munkaerő nyugatra vándorlása. Ha ez nem lenne, akkor azt mondanám, hogy semmit sem szabad változtatni a költségvetésen.
Mindenesetre a munkaerő elvándorlás létezik. A pontos számok számomra elérhetetlenek és a környezetemből senki sem ment ki külföldre, hanem pont a fordítottja történt, több ismerősöm hazajött.
Két fontos tényező befolyásolja a munkaerő kivándorlását és a kivándorolt munkaerő visszatérését. Több tényező is van, de a többi elhanyagolható.
A legfontosabb tényező az, hogy legyen munkahely.
Egy kivándorolt dolgozó csak akkor jön haza, ha van számára munkahely. Ez a tényező szerencsére már most teljesített. Dolgozóként könnyű elhelyezkedni Magyarországon. A hazaköltöző dolgozók számára még könnyebb, mert ők oda költöznek haza, ahova akarnak, tehát bárhova, ahol találnak jól fizető munkát.
A második tényező a nettó fizetés.
A nettó fizetést a kormány több módon tudja emelni:
- Minimálbér emelés - Ez a minimálbéresek és az alacsony fizetésű dolgozók fizetését közvetlenül emeli, a magasabb fizetésű dolgozók fizetését pedig közvetetten, kb. 6 hónapos késleltetéssel. Vannak olyan pletykák, hogy a kormány valahol 10% minimálbér emelést tervez. Ez kb. egy jó szám. Nem teszi tönkre a gazdaság szereplőit és egy komoly összeg a dolgozóknak.
- Állami alkalmazottak közvetlen fizetésemelése. A kormány annyi fizetés emelést adhat, amennyit szeretne. Az állami alkalmazottak fizetés emelése enyhén emeli a teljes fizetés szintet, mert a piacon keresztül befolyásolja a versenyszféra fizetéseit is.
- Nettó fizetésre rakódó adók csökkentése. A nettó fizetésekre kb. majdnem pontosan 50%-os adóteher rakódik. Ha ezt csökkenti a kormány, a nettó fizetések nőnek.
Az én javaslataim:
Elsősorban, mit nem javaslok: Nem csökkenteném az ÁFA-t. Pedig nagyon utálom a 27%-ot, mert kegyetlen vele számolni. Mennyivel jobb lenne a 25% vagy 20%. Ennek ellenére az ÁFA beszedésének a hatékonysága nagyon sokat nőtt az utóbbi években és ha kell valami adót fizetni, akkor az legyen inkább az ÁFA, mint valami más. Ha 25%-ra csökkentenénk, akkor az 247 Mrd-ba kerülne és szvsz. semmit sem javítana az ÁFA beszedés hatékonyságán.
Megszűntetném a felső határ nélküli nyugdíjjárulékot. Ez egy elhibázott intézkedés miatt volt, amit most lehetne korrigálni. Ennek az lenne a hatása, hogy most csökkenne a költségvetés bevétele, mert alacsonyabb lenne a nyugdíjbevétel, de később csökkene a kiadás, mert nem lennének "milliós" nyugdíjak. Az állami nyugdíjrendszer nem arra van, hogy "milliós" állami nyugdíjakat fizessenek ki néhány embernek, hanem arra, hogy pl. a legmagasabb nyugdíj 500K/hó legyen és aki ennél többet akar, az vegyen állampapírt. Költsége valahol 50-60 Mrd.
Eltörölnék kettő adónemet: Munkaerőpiaci járulék (1,5%) és Szakképzési hozzájárulás (1,5%) Ez összesen 3% csökkentés. Ennek a költsége valahol 340-370 Mrd. Szerintem belefér. Ha mégsem, akkor a különbséggel a szocialista adót emelném, de ezt a kettő adót eltörölném. Indoklás az, hogy felesleges több címen szedni adót. Egyszerűbb kevesebb címen.
Csökkenteném az árbevétel alapú különadókat. Igazából ezeket inkább eltörölném, de szvsz. nem férne bele a költségvetésbe. Amennyire lehet, csökkenteném. A nem árbevétel alapú különadókat meghagynám. Pl. cukros üdítők adója, stb.