Nagy Brittannia úgy döntött, hogy elég volt az EU-ból. A következmények most alakulnak. Egyelőre semmi komoly nem történt, a piacok igen gyorsan megnyugodtak. A kilépés folyamata 2 év, a hatások elhúzódnak.
Első körben meg kell jegyezni, hogy jelenlegi kormány mindent megtett azért, hogy a népszavazás eredménye a bentmaradás legyen és racionálisan egy megismételt népszavazás eredménye nem lenne ilyen szoros.
A népszavazást a EB közepére időzítették, ezzel pár millió Nagy Britannia polgárt kiszedtek a szavazók közül. Ezért vannak azok a nyilvánvaló eltérések, amiket az egyszeri újságírók is megtaláltak. Ezek az eltérések a hiányzó szavazók miatt vannak, akik a szavazás időpontjában Franciaországban voltak, szavazóképtelen állapotban. (Részegen vagy másnaposan)
Ha megismétlik a népszavazást, akkor ezek a milliók otthon lesznek és a kilépésre szavaznak. A fociszurkolók túlnyomó többsége kilépés párti.
A demokráciában jól megszokott az ilyen csalás. A US-ben gyakori. Például ha arról írnak ki népszavazást, hogy a helyi állami alkalmazottaknak adjanak-e fizetés emelést, akkor azt szerda délelőtt 10-től 11-re szokásos kiírni. Minden állami alkalmazott szabadságot kap arra az időre, bezár minden hivatal. A nem állami dolgozók többsége nem tud elszabadulni 1 órára szavazni. Az eredmény egy sikeres "demokratikus" szavazás. :-) Nagy Britanniában is ez történt, csak nem jött be, mert még ezzel a módszerrel sem volt elég szavazó a bentmaradáshoz.
Az EU felső vezetése nem tartja magát hibásnak a történtekért. Sőt, most sürgetik GB-t, hogy olyan gyorsan húzzon el, ahogy csak tud. Az teljesen várható volt, hogy Junkers v. Merkel nem felelős semmiért, ezért sem. A politikájukon nem fognak változtatni akármi is történik. GB kilépésének siettetése azért fontos nekik, mert azért ők is tudják, hogy mindenki pontosan tisztában van azzal, hogy Merkel és Junkers miatt lép ki GB az EU-ból, ezért egészen a folyamat végéig csökken a támogatottságuk.
A GB-n belüli várható változások megérnek egy külön cikket, erről most nem írok.
A kérdés az, hogy az EU szétesése folytatódni fog-e vagy nem. A válasz az, hogy biztosan. A valódi kérdés az, hogy ki lesz a következő. Ausztriában a jelenleg kormányzó új vezető valószínűleg nem fog engedni egy népszavazást, ezért ott nem várható változás, legalábbis a közeljövőben. Csehország és Dánia között kell keresni a következő kilépőt Görögország szvsz. nem esélyes, mert függ az EU kegyelmétől. Mindenesetre a folyamat nem áll le, amikorra GB valóban elhagyja az EU-t, addigra már egy másik tagország bejelenti, hogy ő is távozik.
Magyarországnak szerintem fel kellene készülnie egy "Post-EU" létre. Pl. már most érdemes lenne megegyezni egy mini-schengen zónáról a Visegrádi országokkal, belevonva Ausztriát is. Hatalmas előny lenne. Az Euró-t szvsz. határozatlan időre el kell felejteni. Most annak jó, akinek nincsen Eurója. Szlovákia lesz a kínban, ha kilép az EU-ból, mert ki kell lépni az Euró zónából is. Németországot nem szabad meghívni, mert Németország bombázta szét az EU-t. Sajnos a Németekkel valami nagyon nincsen rendben, mindent tönkretesznek, amihez hozzányúlnak. Különös érzékkel választanak meg újra és újra alkalmatlan idióta diktátorokat főnöknek
Magyarország esetleg kialakíthatna egy Euró konverziós zónát, csak nem Euróval, hanem monjuk "Credit" nevű pénzzel. Vagy "Gold forint" pénzzel, mindegy. Ez még egy hatalmas versenyelőny lenne az érintett országoknak. Ahogy megszűnik az Euró, a tőke ebbe menekülne át.