A forint 310 alá erősödött. Ez nagyon nem hasznos a gazdaságnak. A közép, amivel elvileg költségvetést számoltak, 310 forint. Ha 310 alá megy az árfolyam, akkor az kiadást jelent a költségvetésnek és az MNB-nek is.
Az MNB már verbálisan be is avatkozott, kilátásba helyezte a kamatcsökkentést.
A másik dolog, ami ugyan nem publikus információ, de ilyen esetben az MNB bolond lenne, ha nem lépne meg, a bankóprés beindítása. Az MNB minden bizonnyal elkezdte nyomtatni a pénzt. Ilyen rövid idő alatt ez nem feltétlenül látszik, de megint egy MNB kommunikáció inflációt vár az idénre. Infláció a jelenlegi környezetben Magyarországon csak akkor lesz, ha az MNB turbó fokozaton nyomtatja a pénzt. Szvsz. már ezt teszi.
A másik, amit tehetne az az alapkamat további csökkentése. Erre most meg is van a lehetősége, az ECB kötvényvásárolgatásai minden más devizát erősít, ami nem az Euró, de Európában van.
A jelenlegi alapkamat szvsz. pont ott van, ahol MGY látni szeretné. Emiatt nem feltétlenül fogják tovább vágni.
A pénzkibocsátással is kordában tudják tartani az árfolyamot, legalábbis egyelőre úgy néz ki.
Érdemes majd megfigyelni a következő hónapokban az MNB devizatartalékainak alakulását is. A jelenlegi árfolyamon az MNB dönthet úgy, hogy bevásárol devizából. Természetesen csak akkor, ha úgy látja, hogy a forint később gyengülni fog.
A helyzet most pozitívan nem stabil. A környezet egy forint erősödést indokolna, ami be is következett. A költségvetés és az MNB érdeke egy 310-nél gyengébb forint. Az MNB pénzt keres azzal, ha 310-en tartja a forint árfolyamát. Szerintem ez fog történni, nyilván az MNB lehetőségei korlátain belül. Tehát valahol 310 körül, valami nagyon kicsivel az erős oldalon lesz a forint. Ez a helyzet kb. addig lesz, amíg az MNB kamatot nem kezd el csökkenteni. Akkor változni fog a helyzet.