Magyarországon per pillanat a vállalati szektorban kettő nagy csoport van hiteligény szempontjából. Az egyik csoportnak nincsen szüksége semmilyen hitelre, mert nem tudja mire költeni a pénzét, megtakarító. A másik csoportnak állandó hitelre van szüksége, mert máról holnapra él. A második csoportnak van egy jó lehetősége olcsóbb hitelhez jutni, mint a többi hitele.
A megoldást úgy hívják, hogy faktoring.
A faktoring azt jelenti, hogy a bank megvásárolja a cégtől a kintlevőségét, tehát a még meg nem kapott vevői számláit.
Ebben az esetben a bank megelőlegezi a számlának az összegét a cégnek.
Miért jó ez egy pénzügyi gondokkal küzdő cégnek?
Ezért, mert a saját kockázata rossz, ezért ő magas kamaton kap hitelt.
A faktoringnál a kockázat azonban nem a cégé, hanem a vevőé. Ami normál esetben nagyon sokkal jobb, mint a cégé.
A faktoringgal emiatt a vevő kockázatával tud felvenni hitelt az eladó cég - sokkal olcsóbban.
Példa:
Kiss II János Kft. beszállít a Shelll cégnek fém alkatrészeket. Kiss II János Kft. nyakig el van adósodva, mert 3M-val alapították, minden gépet hitelre vettek. Még a vasat is hitelezik neki a beszállítói. Kiss II János Kft. erősen kockázatos, ezért 14%-on kap forgóeszköz hitelt.
A Shelll cég egy hatalmas multi, a kockázati besorolása jobb, mint Németországé, Magyarországról már nem is beszélve. Egy Shelll számla pont annyit ér, mint ami rá van írva. A bank Magyarországon 5%-ot számol fel a faktoringra, Németországon bevállalná 3%-ért is.
Ha Kiss II János Kft. faktoringot használ, akkor az adóssága egy része 5%-ba kerül, ha nem használ faktoringot, akkor meg 14%-ba. A különbség lehet, hogy élet-halál kérdése...
A bank nem tud veszíteni az üzleten, mert ha Kiss II János Kft. tönkre is megy, a faktoring számláit a Shelll mindenképpen kifizeti a banknak.