Sok emberben felmerül a kérdés, hogy mennyire van biztonságban a brókercégnél befektetett pénzünk. Ez a cikk erre ad választ.
1. Az első kritérium az, hogy „valódi brókercégről” van-e szó egyáltalán?!
Magyarországon minden brókercégnek rendelkeznie kell MNB által kiadott engedéllyel. Amelyik nem rendelkezik ilyennel, az nem végezhet brókeri (pénzeszköz-kezelési tevékenységet) tevékenységet.
A gyakorlatban az a "bróker" cég, amelyik nem rendelkezik MNB engedéllyel, jellemzően „szürke zónában mozgó emberek” tulajdonában van. Ami azt jelentheti, hogy a céget arra hozták létre, hogy lenyúlják a befektetők pénzét. Sajnos több ilyen eset is előfordult a közel múltban pl. C*VIS Brókerház.
Első lépésként javasoljuk - a befektetési számla nyitása előtt -, hogy ellenőrizzük, milyen MNB engedéllyel rendelkezik a kiszemelt bróker cég.
Az ellenőrzést az MNB honlapján itt tehetjük meg.
(http://felugyelet.mnb.hu/bal_menu/piaci_szereplok/kereso/kereses )
2. Milyen biztonságot jelent a MNB engedély?
Amelyik brókercéget ellenőriz az MNB, ott naponta, hetente, havonta, negyévente, etc. jelentést ad le a cég és rövid időn belül az MNB észleli a rossz gazdálkodást, és megteszi a megfelelő jogi lépéseket (felfüggesztés, egyéb jogi lépések). Éppen ezért a pénz „lenyúlására” vagy „eljátszására” kevés esély van és az utóbbi 10 évben nem fordult elő.
3. De hol is van a gyakorlatban a befektetési számlán tárolt pénz és részvény?
A bróker cég nem bank, azaz banki szolgáltatásokat nem nyújthat!
A pénz fizikailag nem a brókercégnél található, hanem egy gyűjtő bankszámlán, aminek a tulajdonosa a befektetési vállalkozás, és ennek az analitikus nyilvántartását végzi a bróker cég.
Az ügyfél itt pontosan azt a kockázatot viseli, mintha magánúton nyitott volna egy bankszámlát az adott banknál. Vonatkozik rá a betétbiztosítás, tehát ha a bank csődbe megy, akkor a mindenkori betétbiztosítási határig kárpótolja a BEVA (Értékpapírok esetében hozzávetőleg 100.000 USD-ig), a készpénz esetében pedig a betétbiztosítási biztosítás.
A brókercégnek itt nincsen szerepe, ha a bank csődbe megy, akkor normál eljárás szerint megy a kártalanítás, ha a brókercég megy csődbe, akkor pedig az ügyfél megkapja a banktól a pénzét, mivel az ügyfél nevén van a bankszámla.
A megvásárolt részvény vagy értékpapír nemzetközi elszámolóházakon, brókercégeken keresztül az ügyfél nevére kerülnek. Jogilag az ügyfél tulajdonában vannak és nem a brókercég tulajdonában. Ezek emiatt még nagyobb biztonságban vannak, mint a pénz, az ügyfél mindenképpen a részvényeinek, értékpapírjainak a jogi tulajdonosa marad, akármi is történik.
Összefoglalva, amennyiben MNB engedélyes brókercégnél helyezzük el a pénzünket, gyakorlatilag biztonságban tudhatjuk. Természetesen rossz befektetési döntéseket hozhatunk, amivel elveszíthetjük a pénzünket, de ellopni a pénzt nem fogják, ebben biztosak lehetünk.
Azt javasoljuk a Kedves Olvasónak, hogy csak engedéllyel rendelkező cégnél fektessen be!
Ez ad biztosítékot a korrekt kereskedésre, és gond esetén bármilyen jogorvoslati lépésre!
A cikk Szücs Andrással készült interview alapján készült.
Szücs András a Strategon Értékpapír Zrt. igazgatósági tagja és többségi tulajdonosa.
Elérhetőségek:
szucs.andras@strategon .hu
Kérdés esetén keressék bizalommal!