Az űrkutatás drága dolog. Ez egy kis összefoglaló arról, hogy ki mennyit költ rá.
US - összesen évi $17,7Mrd
Az EU már nem egyszerű, ahogy semmiben sem az. Vagy egy közös űr programja, de egyes tagországoknak van saját is. A nagyon kis költségvetéssel működő programokat nem számítom bele az összképbe, mert ezek nem képesek komoly eredményeket elérni, legfeljebb elméleti kutatásra jók. A határt önkényesen $200M-nál szabom meg. Ezalatt szvsz. érdemesebb lenne az intézmény költségvetését az Európai űrprogramba irányítani.
Szóval a számok:
Európai űrprogram: $5,4Mrd
Franciaország: $2,8Mrd
Németország: $2Mrd
Olaszország: $1Mrd
UK: $0,4Mrd
EU összesen: $11,6Mrd
Ha beleszámoljuk a kicsiket, akkor valahol $12,5Mrd.
Az EU komoly pénzeket költ űrkutatásra. Ennek fényében meglepő, hogy ezt mennyire kevesen tudják. A legtöbb ember fejében az van, hogy az Oroszok és az Amik az úttörők az űrkutatásban, pedig ez nem így van.
A harmadik helyen Oroszország áll $5,6Mrd költségvetéssel.
Ez kevesebb, mint a fele az EU költségvetésének. Az ország GDP-jéhez képest viszont igen nagy összeg. Az Oroszok pontosan tudják, hogy mi a jövő...
A többiek a komoly kategóriában:
Japán - $2,4Mrd
Kína - $1,3Mrd
Kínának jó a propagandája, pedig űrkutatásra alig költ valamit a világ 2. legnagyobb gazdasága. Egyelőre ők is a szalagmunka királyai szeretnének maradni, pedig nem ez a jövő útja a számukra.
A többiek a futottak még kategóriában:
Irán - $0,5Mrd
Kanada - $0,5Mrd
Brazília - $0,34Mrd
Dél-Korea - $0,3Mrd
Ukrajna - $0,25Mrd
Magyarország nem vesz részt a Európai űrprogramban, ezért Magyar cégek nem lehetnek beszállítók és a tudományos eredményekből sem részesedhet Magyarország. Nálunk fejlettebb országok, mint pl. Csehország vagy Románia részt vesz a programban. A kimaradás valószínűleg jó döntés a mindenkori kormányzat részéről, Magyarország a gyári segédmunka (szerelés a szalagon) fellegvára szeretne lenni, ezért a számunkra a csúcstechnológiát jelentő űrkutatás tényleg nem való.