Myanmarban él a világon a legtöbb Buddhista, a lakosság 89%-a. A muszlimok aránya csak 4%. A nemrégen kezdődött vallási zavargások a két csoport között folyik.
Myanmarban a muszlimok a "zsidók". A lakosság átlagánál jóval több jövedelemmel rendelkeznek, elsősorban kereskedelemmel foglalkoznak és birtokolják a városokban az üzletek nagyobbik felét.
Nehéz elhinni, de a helyiek szerint ők irányítják az ország gazdaságát, egyre több földet is megvásárolnak.
Ugye, ismerős a történet?
A legutolsó zavargás Meikhtila városban kezdődött, ahol egy helyi boltnál kialakult kisebb összetűzés után 4 muszlim férfi karddal lekaszabolt egy buddhista szerzetest meg a sofőrjét.
A kisebb összetűzést is a muszlimok okozták, megvertek egy helyi nőt, aminek a vége az lett, hogy a feldühödött tömeg lerombolt egy muszlim üzletet.
A buddhista szerzetes meggyilkolása után tömeges muszlim vadászat kezdődött a városban, nagyon sok muszlimot megöltek (valahol 50 felett), valamint nagyon sok muszlim üzletet, házat, templomot felgyújtottak.
A vallási zavargás aztán átterjedt más városokra is, ahol "csak" házakat és üzleteket romboltak le.
A történtek sajnálatosak és jellemzőek is. A buddhista vallás nagy türelmes, de mindenkit fel lehet annyira bosszantani, hogy a tettlegesség mezejére lépjen. A muszlim vallás már egyáltalán nem türelmes és a tagjai ott (is) terrorizálják a többi embert. Csak ott erős kisebbségben vannak és ha túllépnek a tűréshatáron, akkor nagyon rosszul járnak.
Az állam nem sok mindent tehet. Megpróbálja fékezni a muszlim agressziót, pl. a buddhista szerzetes támadóit igen gyorsan letartóztatták, de van, amikor ez nem segít és kitör a népharag. Ilyenkor aztán már nem nagyon tudnak tenni semmit, ha 100K lakosság ki akar nyuvasztani pár muszlimot, akkor a 100 rendőr legfeljebb néhányat tud megmenteni.
A hatékonyabb állami próbálkozás a gyorsan felállított és jól védett menekült központok felállítása, ahol hatékonyan meg tudják védeni a muszlimokat.
Hosszabb távon áttelepítéseket hajtanak égre. Ez működhet, de eddig csak annyit sikerült elérni, hogy néhány városban már 30%-ot is eléri a muszlimok aránya. Ez még kevés, olyan városokat kellene kialakítani a számukra, ahol ők vannak erős többségben, pl. 100%-ban. Persze az ilyen városban a muszlimok nem igazán szeretnének lakni, mert egy városban nem lehet mindenki kereskedő.
A nemzetközi közösség, főleg a US persze nem nézi jó szemmel a dolgot, semmi nem tetszik nekik. A legjobban az nem, amikor ténylegesen legyilkolják a muszlimokat, de már az sem, amikor pl. áttelepítik őket. Persze csak egy ostoba ember hallgat a US-re, a Myanmari államot nem érdeklik a kritikák, próbálják úgy kezelni a problémát, ahogy lehet.
Néhány buddhista szerzetes fokozza a feszültséget. Régebben őket emiatt le lehetett tartóztatni, de pont US nyomásra szabadon kellett engedni őket. (Szólásszabadság...) Ezek a frissen elengedett szerzetesek szítják a feszültséget. Közvetlenül ők nem okoznak zavargásokat, de könnyebben zavargásba fordul egy olyan esemény, amit régebben a rendőrség még kezelni tudott volna.
A helyzet mindenesetre eléggé komoly és "jó" megoldás sincsen a láthatáron.