A Kínai gazdaság elérte az exportorientált fejlödésének a határait. A Kínai bérek az iparban az utóbbi kb. 3 évben elérték a Kelet-Európai béreket, most már kezdik folyamatosan meghaladni az egyes Kelet-Európai országok iparban fizetendö béreit. Magyarországot valamikor tavaly hagyta le Kína bérszínvonalban.
Ezzel Kína egy komoly fordulópontot ért el, nem számíthat már az "olcsó" termékek exportjára, át kell állnia a minöségibb gyártásra. Ez azonban egy sokkal hosszabb és nehezebb folyamat, mint külföldi gyártók bérmunkásait biztosítani. Kínában valószínüleg egyre több elégedetlenkedö embert fogunk látni, a belsö problémáik egyre többször fognak a felszínre kerülni.
A mi szempontunkból a dolognak elsösorban pozitív hatásai lesznek. Az ipar egyre erösebben fog visszaáramlani az EU-ba, illetve az új kapacítások már nem Kínában, hanem elsösorban a volt kommunista országokban fog megvalósulni. A Kínai import nem fog csökkenni, az EU-nak nem kell attól tartania, hogy az erösen export orientált gazdasági növekedés megtorpan.
Kína lassan, de biztosan rá fog állni a minöségi ipari termelésre, a gazdaságának a húzóerejét pedig elsösorban a belsö fogyasztás fogja biztosítani. Remélhetöleg a belsö társadalmi feszültségeket különösebb problémák nélkül kezelni tudja.
A Kínai lehetöségeket a világon elsösorban Németország látta meg és épített fel egy nagyon erös jelenlétet Kínában. A többiek is ott vannak, de messze nem olyan erösek.