Egy ideje már tervezzük páramentesítő vásárlását, igazából már tavaly ősszel akartam venni. Eddig azonban mindig külföldön voltam, amikor egy-egy lánc éppen árulta vagy a telet töltötte az egész család jobbára külföldön.
Mindenesetre pont most meg lehet vásárolni az *ldi nevű láncnál. Ha esetleg Budapest környékén kifogyott egy-egy üzletben, akkor vidéken vagy kevésbé látogatott üzletben szvsz. még van.
Az *ldinál 3 év a garancia a szokott 2 év helyett, ha valami elromlott, szó nélkül azonnal cserélik vagy ha egyszerűen nem tetszik, akkor is. Emiatt nem vettem meg egy webshopból, hanem kivártam, amíg az *ldi árulja.
Kinek kell páramentesítő?
Először is, nem mindenkinek van rá szüksége. Még nem néztem utána, hogy mi okozza a magas páratartalmat egyes épületekben és mi okozza az alacsony páratartalmat más, teljesen hasonló épületekben.
Nálunk a gyerekszárnyban - ami pontosan nettó 100m2 - magas a páratartalom. Ott télen melegebb van, mint máshol a házban - 21 fok - és elég sok időt tölt ott a család. A belmagasság normál, az első emeleten van. Mindenki az abban szárnyban található fürdőszobában fürdik/zuhanyzik télen.
A nappaliban, ami pontosan a gyerekszárny alatt van, alacsony a páratartalom. Ott télen 19 fok van. Ott van a konyha, tehát elvileg pára van. A belmagasság 4m, tehát magasabb, mint a szokott. A nappaliban kevesebbet vagyunk, mint fent.
Egy ismerősnél kettő szintes ház van egy légtérben - a lépcső nyitott és összeköti a két szintet. Mindkét szinten alacsony a páratartalom. Náluk melegebb van - 23 fok - és összességében kb. a dupla a gázszámlájuk, mint nekünk.
Ez a másik ház jobban van szigetelve, mint a miénk, kb. 0,2-es a falak hőszigetelése és jóval kevesebb ablak van, mint nálunk. Nálunk 0,3-as a falak hőszigetelése és jóval több ablak van. A házak kifűtött területe kb. egyforma. Nálunk fa nyílászárók vannak, a másik háznál pedig műanyagok. A műanyag jobban szigetel és tartja a formáját, tehát kevesebb levegőt is enged be.
Szóval elvileg a mi házunknak kellene több gázt elfogyasztania és kevésbé párásnak lennie. A tények azonban pont a fordítottját mutatják, mint az elmélet. :-)
A témánál maradva páramentesítő azokba a lakásokba kell, ahol magas a páratartalom. Nem érdemes vizsgálgatni az okokat, mert olyan összetettek, hogy eléggé reménytelen kideríteni a dolgot. Ha párás, akkor kell a páramentesítő, ha meg nem, akkor nem.
Mennyire hatásos a páramentesítő?
Amit vásároltam, az kb. 8 óra alatt 5 liter vizet tud kiszedni a levegőből. 21 fok van a lakásban. Normál állapotban 80%-os a páratartalom, de ahogy elkezd dolgozni a gép, gyorsan leesik 50-60% közé. A lakásból ezután elkezd a száraz levegőbe elpárologni a víz és ezt az 50-60%-ot tartja egész nap ez az elpárolgás. Mindenből jön kifelé a víz, a falakból, bútorokból, ruhákból, ágyneműből, stb., stb.
A napi 5 liter pára azonban több, mint az új pára, ami keletkezik a lakásban. Emiatt a gép szép lassan kiszárítja a lakást az ideálisnak mondható 50%-os szintre. Csak hetek kérdése.
A páramentesítő jobb hatásfokkal dolgozik magasabb hőmérsékleten. Emiatt célszerű a fürdőszobába telepíteni és nyitva hagyni az ajtót.
A fürdőszoba általában melegebbre van tervezve minden lakásban, mint a többi helyiség. Ha nyitva hagyjuk az ajtót, akkor a levegő folyamatosan áramolni fog a többi helyiség és a fürdőszoba között. A fürdőszobában aztán felmelegszik és a páramentesítő hatékonyabban tud dolgozni. Így nem kell mozgatni a páramentesítőt a szobák között.
A páramentesítő mindenképpen megéri. Az elhasznált elektromos árammal fűti a lakást, tehát duplán hasznos. Jóval kevesebbet kell szellőztetni, mert a pára miatt a vásárlás után már egyáltalán nem kell szellőztetni. Csak ajánlani tudom - oda, ahol szükséges.